Kā bērns var iesaistīties virtuves darbos?
Ir veikti pētījumi, kas parāda, ka iesaistot bērnus ēst gatavošanas procesā vai nu mājās, vai arī vedot uz dažādām virtuves meistarklasēm, bērni ēd veselīgāk un pilnvērtīgāk. Viņiem ir lielāka interese par ēdienu, viņi gatavo ar lielu aizrautību, kā arī introvertākie bērni ēst gatavošanas laikā paliek atvērtāki.
Pētījumi rāda, ka bērni, kuri mājās palīdz vecākiem gatavot ēst vai nu katru dienu, vai arī dažas reizes nedēļā par 10% vairāk ēd dārzeņus, nekā bērni, kuri negatavo ēst. Kā arī, bērni ar labākām ēst gatavošanas prasmēm, pieaugušo vecumā veic veselīgākas izvēles attiecībā uz ēdienu – retāk izvēlas ātrās uzkodas, dod priekšroku maltītēm ģimenes lokā un vairāk gatavo ēdienus, kuros ir dārzeņi. Interesanti, ka pat veselīgo recepšu TV šovu skatīšanās ietekmē bērnus, un viņi biežāk izvēlas veselīgākas maltītes nekā ātrās uzkodas.
Lai saprastu, ko bērns katrā vecuma posmā ir spējīgs palīdzēt virtuvē, pievienoju idejas. Jāņem vērā, ka katrs bērns ir atšķirīgs, un ja šobrīd vēl viņš nespēj to, kas ir norādīts sarakstā, nav jāuztraucās – paspēs iemācīties!
1-18 mēneši.
Mazākie bērni arī var iesaistīties! Paņem bērnu līdzi uz virtuvi, atļauj sēdēt drošā vietā, piemēram, barošanas krēslā vai pavisam mazākie var rosīties uz paklājiņa. Stāsti līdzi ēst gatavošanas procesam, ļauj bērnam pasmaržot produktus, pieskarties tiem. Iedod rokās kādus gatavošanas rīkus, piemēram, koka karoti, lāpstiņu, mazu katliņu, kaut ko, ko bērns tik viegli nesaplēsīs. Neiesaku dot iepakojumus, jo jebkurš maisiņš vai iepakojums var jebkurā brīdī saplīst un nonākt bērna mutē. Brīžos, kad nevari veltīt bērnam 100% uzmanību (un ēst gatavošanas brīži tādi ir), tad labāk neriskēt ar iepakojumiem, lai cik bērnam tie interesanti nešķistu.
18 mēneši – 3 gadi
Ap pusotru gadu vai arī citiem bērniņi ap 2 gadu vecumu ir gatavi vairāk iesaistīties ēst gatavošanas procesos. Vecuma posmā no pusotra līdz 3 gadiem bērni virtuvē var noskalot augļus un dārzeņus, noplēst garšaugus no kātiņiem, sagriezt mīkstākus augļus un dārzeņus gabaliņos, iesmērēt pannas vai citus cepšanas traukus ar eļļu vai sviestu, maisīt mīklu bļodā, kult olas, saspaidīt dārzeņus biezenī, pārkaisīt ēdienam sāli vai garšaugus, bļodā ieliet vai iebērt sastāvdaļas, kā arī salikt netīros traukus trauku mazgājamā mašīnā vai izņemt tīros traukus ārā no tās.
Mana meita (2,5 gadi) vienmēr, kad ierauga, ka tūlīt gatavošu ēst, pieprasa savu kāpslīti virtuvē, lai varētu iesaistīties. Viņai ļoti patīk maisīt mīklu un to nolikt maliņā, kā viņa saka ‘’atpūsties’’, kult olas, griezt augļus un dārzeņus, bērt garšvielas un citas sastāvdaļas, un trauku ņemšana no trauku mazgājamās mašīnas un padošana man viņai ir ļoti iecienīta nodarbe. Protams, ēst gatavošanas process ir ilgāks kā tas būtu, ja es viena rosītos virtuvē, bet es vienmēr paturu prātā, ka, ja es viņai neļaušu iesaistīties, tad tas nokaus jebkādu vēlmi man palīdzēt turpmākā nākotnē. Un to es nevēlos.
4 – 5 gadi
Šajā vecuma posmā bērniem var dot jau sarežģītākus darbiņus, jo viņu smalkā motorika ir vairāk attīstījusies, lai gan tāpat bērnus nevajadzētu atstāt bez uzraudzības. Bērni var izrullēt un mīcīt picas vai maizes mīklu, izspiest sulu no citrona vai laima, pārsist un saputot olu, griezt dārzeņus un augļus, uzsmērēt sviestu vai ievārījumu, iestatīt taimeri, uzklāt galdu, noskalot traukus, salikt netīros traukus mazgājamā mašīnā un to ieslēgt, notīrīt darba virsmas un galdu.
6 – 9 gadi
Šajā vecuma posmā bērni ir jau apguvuši ēst gatavošanas pamatprasmes, un ir gatavi pamēģināt ko sarežģītāku. Protams, tikai tu zināsi un jutīsi, vai bērns ir jau gatavs mēģināt pieaugušo virtuves nažus, slēgt un izmantot cepeškrāsni un plīti.
Šis ir laiks, kad noteikti varat kopā pamēģināt kādu mazu projektu, piemēram, garšaugu audzēšanu, maizes cepšanu, makaronu veidošanu, varbūt varat kopā pagatavot saldējumu?
Bez visa iepriekšminētā bērns šādā vecumā var izmantot ķiploku spiedi, konservu attaisāmo, nomizot augļus un dārzeņus, sarīvēt sieru, saputot saldo krējumu ar rokas blenderi, griezt maizes šķēles, likt mīklu kēksiņu pannā, uzlikt produktus uz iesmiem, asistēt blakus plītij, palīdzēt izvietot pārtikas produktus pēc iepirkšanās.
Ja ir bailes dot bērnam nazi, tad var iegādāties speciālus cimdiņus bērniem, kuri ir izturīgi un paredzēti tam, lai bērns nesagrieztos. Piemēram, šādus.
Atceries, jo vairāk bērni zinās par ēdienu un tā gatavošanas procesu, jo ērtāk viņi ar to jutīsies, tāpēc bērni noteikti ir jāiesaista virtuves darbos!